19 серпня в 13.30, у приміщення Інформаційного агентства УНІАН відбулася прес-конференція, присвячена 20-тій річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Індією.

Вашій увазі пропонується короткий дискурс у історію встановлення дипломатичних та дружніх відносин між Індією та Україною.

Практично одночасно, коли Індія вдруге отримала свою другу незалежність від соціалістичної політики раніше обраного уряду у 1991 році, Україна вже була на межі формування свого власного уряду. Останні дві декади індійської економічної реформи і української незалежності не тільки допомогли обом країнам встановити свої дипломатичні відносини, а ще й поставили їх на шлях економічного зростання.

Хоча дипломатичні відносини розвивалися невпинно, але повільно, торгівля між двома націями не зростала належним чином, враховуючи успішні зусилля, які вона могла б вкласти у зростання ВВП країн. В той час, коли Індія показала всьому світу як вона досягає своєї мети, неначе прокинувшись від міцного сну, Україна, ніби випустила останній пар. Це добре видно починаючи з 1995 до 2005 року.

Зростання Валового Внутрішнього Продукту Індії було вражаючим у 1990 роках, коли він зріс з 5% до 6%. Стрибок зростання ВВП відбувся у 2000 році і становив 8-9%; український показник дещо уповільнився через надзвичайно важке становище у якому вона знаходилася. В той час, коли весь світ був захоплений у вирій фінансової кризи і в той час, коли економічні передовики показували або нульовий результат або ж негативне зростання економіки, лише азіатські компанії-гіганти, Китай та Індія своїм невпинним розвитком підтримували світову рівновагу від занепаду.

На сьогоднішній день економіка Індії більше не є економікою країни третього світу, так як чверть її населення, яке складає 1.2 мільярда чоловік, складає зростаючий середній клас, чия жага до продукції та послуг стрімко зростає. До 2025 року країна посяде 5 місце на ринку споживчих товарів. Якщо країни, що мають налагоджені дипломатичні стосунки не визнають або не захоплять цей ринок для свого економічного зростання, то вони тільки від цього програють.

Завдяки економічним реформам, проведеним діючим Прем’єр міністром, коли ще у дев’яностих роках він був Міністром Фінансів, Індія змогла залучити більше 187 мільярдів доларів в якості закордонної цільової інвестиції лише за останні 5 років. Маючи третій найбільший у світі фонд наукових та технічних працівників, Індія є привабливою для інвестицій у виробництво.

Фармацевтична галузь на яку припадає більше 60% товарообігу, який є між Індією та Україною, за обсягом торгівлі є третьою найбільшою у світі. Цілковито інтегрована фармацевтична промисловість Індії задовольняє 8% загальних світових потреб ліків. Україна зацікавлена заохочувати індійські фармацевтичні компанії приходити та інвестувати в галузь охорони здоров’я. Так як Індія пропонує якісну продукцію за доступними цінами, не дивно, що країни, що розвиваються по всьому світу надають перевагу індійським медикаментам по відношенню до дорогих західних аналогів.

Нужденна галузь охорони здоров’я України може скористатися з цього та повинна заохочувати фармацевтичну галузь Індії інвестувати більше в Україну. Разом з тим, зростаючий потужний IT сектор Індії та автомобілебудівна галузь можуть бути залучені в Україну шляхом партнерства по створенню спільних підприємств. Автовиробники «Тата» та «Махіндра» продемонстрували світу, що вони випускають не лише доступні за ціною та економні щодо пального автомобілі, такі як «Нанос» та «Ссангйонг», а й навіть марки класу люкс, такі як «Ягуар» та «Ленд Ровер». Індія сьогодні пропонує найбільший вибір авто компонентів, оскільки всі світові марки від «Тойоти», «Дженерал Моторз Форд», «Нісан», «Сузукі» та інші, отримують комплектуючі для своїх автомобілів, виготовлені на індійських підприємствах. Чому б і ні, якщо більше ніж три виробника в Індії отримали нагороду “Deming Award” (яка є аналогом нобелівської премії у виробництві) за систему контролю якості. Індійська IT галузь показала світу як IT послуги можуть допомогти збільшенню робочих місць. Майже 60% індійського ВВП припадає на долю послуг, так як Індія лідирує у світі за надання IT послуг. Україна може отримати незрівнянну вигоду, якщо перейме досвід Індії для розвитку свого власного IT сектору.

Дві країни, що мають подібні амбіції повинні зблизитися у тісній співпраці для взаємного розвитку. Індія, що є давньою цивілізацією, має багато чого, що можна запропонувати Україні, починаючи від її культури і традицій, та до виробництва та сфери обслуговування, та Україна так само має потенціал запропонувати її досягнення в галузі оборони, авіації та космічних технологіях, а також у галузі сільського господарства.